JAK WYBRAĆ PRODUKT DO OPALANIA DLA TWOJEJ SKÓRY?

Ciepłe dni, bezchmurne niebo, długie wieczory – lato w końcu do nas zawitało! A z nim również konieczność ochrony skory przed szkodliwym promieniowaniem UV. W JAWIE w dniach 6-18 czerwca możecie kupić balsamy, kremy i olejki do opalania, a już dziś podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając preparaty zapewniające ochronę przeciwsłoneczną!

KREM DO OPALANIA POWINIEN CHRONIĆ PRZED PROMIENIOWANIEM UVA I UVB

Promieniowanie słoneczne, które dociera do powierzchni ziemi możemy podzielić na UVA i UVB. Siła promieni UVA jest stała, ma zdolność przenikania przez chmury, szkło, czy ludzki naskórek, a więc dociera również do komórek skóry właściwej. Promieniowanie UVB natomiast najsilniejsze jest latem, w godzinach największego nasłonecznienia. To właśnie promienie UVB odpowiadają za opalanie skóry, ale również za poparzenia słoneczne.

Umieszczone na opakowaniach produktów do opalania oznaczenia SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Jeśli chcesz chronić skórę również przed promieniowaniem UVA, szukaj produktów, które oprócz SPF mają również oznaczenia IPD lub PPD (PA).

DOPASUJ ODPOWIEDNI FILTR SPF DO TYPU SKÓRY

Ludzka skóra dzieli się na kilka typów z zależności od reakcji na promieniowanie słoneczne. Określenie fototypu skóry ułatwia dobierać właściwe produkty do opalania. Sprawdź jak Twoja skóra reaguje na słońce i wybierz SPF odpowiedni dla siebie.

W Europie wyróżniamy 4 różne fototypy:

Fototyp I – skóra blada, niebieskie lub piwne oczy, blond lub rude włosy, typ często określany jako „celtycki”. Ten rodzaj skóry jest bardzo wrażliwy na promieniowanie słoneczne, często nawet chwila na słońcu może zakończyć się poparzeniem. Osoby posiadające skórę o fototypie I powinny wybierać najwyższą ochronę przeciwsłoneczną – SPF powyżej 50.

Fototyp II – jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe. Ten typ określany jest jako „północnoeuropejski”. Skóra jest wrażliwa na słońce, opala się na czerwono, ale po krótkim czasie brązowieje. Długie przebywanie na słońcu nie jest wskazane, a polecany filtr SPF to również 50.

Fototyp III – osoby o trzecim fototypie posiadają kremowy kolor skóry, ciemny blond lub brązowe włosy oraz niebieskie, zielone, piwne lub brązowe oczy. W pierwszej fazie opalania mogą pojawić się podrażnienia, ale brązowa opalenizna pojawia się dość szybko. Osoby posiadające skórę o trzecim fototypie mogą używać delikatniejszego filtra, SPF 30.

Fototyp IV – jest to skóra określana jako „mieszana” lub typ „środkowoeuropejski”. Osoby posiadające skórę o czwartym fototypie mają najczęściej ciemne włosy i oczy oraz jasnobrązową lub oliwkową karnację. W tym przypadku osoby opalają się na ciemnobrązowo i rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. W tym wypadku odpowiednimi filtrami SPF będą wartości takie jak 15-20.

PAMIĘTAJ O DŁONIACH, USTACH I… ZDROWYM ROZSĄDKU

Uniwersalny krem z filtrem nie istnieje, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących ochrony przeciwsłonecznej. Nie zapominaj o takich częściach ciała jak dłonie i usta. Skóra dłoni jest najczęściej eksponowana na promieniowanie słoneczne, stąd jest najbardziej narażona na ich niekorzystny wpływ. Jeśli natomiast chodzi o usta, warto wybierać pomadki z ochronnymi filtrami. Pamiętajmy również o dzieciach. Najlepiej zabezpieczyć ich delikatną skórę najwyższym filtrem SFP i postawić na przewiewne ubrania na długi rękaw oraz obowiązkowo pamiętać o nakryciu głowy.